(WIDEO/ZDJĘCIA) Trwają dożynki wojewódzkie – nie brakuje łęczyckich akcentów

Trwają Dożynki Województwa Łódzkiego, które w tym roku obywają się w Uniejowie. Podczas imprezy nie brakuje reprezentantów naszego regionu.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe polową mszą świętą przy Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Następnie uczestnicy przeszli w kolorowym korowodzie dożynkowym na tereny przy Termach. Tam przekazano dożynkowy chleb, a także prezentowano wieńce. Później głos zabrał między innymi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Musimy pamiętać, że 1/3 mieszkańców województwa to rolnicy, znajduje się tu 240 tysięcy gospodarstw – powiedział podczas uroczystości marszałek Grzegorz Schreiber. – Województwo Łódzkie nazwałbym polskim ogrodem. Mamy tu gospodarstwa sadownicze, mamy gospodarkę ogrodniczą, jest to kraina ziemniaka, papryki, miodu i mleka. Chcielibyśmy ten ogród wojewódzki dalej budować, żeby żył karmił nas i był dla nas wszystkich wizytówką.
Dziś mamy też okazje spotkać się z ludźmi, których żyjąc na co dzień w miastach, nie mamy okazji dostrzec – mówię o rolnikach. Dziś z serca możemy im podziękować za ich trud i pracę.

Po obrzędach dożynkowych nadszedł czas na koncerty. O 16:30 wystąpił Maciej Smoliński, a od 17:20 na scenie prezentują się Siostry Szydłowskie. Przed nami jeszcze Marcin Maciejczak oraz gwiazdy wieczóru – Pectus i Maryla Rodowicz.

Na terenach przy termach znajduje się wiele stoisk. Dla amatorów regionalnej kuchni zaplanowano konkurs kulinarny na najlepsze ciasto dożynkowe i najlepszą potrawę lokalną. Można zakosztować lokalnych przysmaków.

W Uniejowie jest także silna reprezentacja powiatu łęczyckiego na czele ze starostą Januszem Mielczarkiem, senatorem RP Przemysławem Błaszczykiem czy przedstawicielami gminy Piątek, którzy przeszli w korowodzie.

[🔴 NA ŻYWO] Dożynki wojewódzkie w Uniejowie ⤵️

Opublikowany przez Panorama Kutna Niedziela, 20 września 2020

Więcej wiadomości:


Ostatnio dodane: